Dawni alchemicy nie zdawali sobie sprawy , że dopiero temperatura 10 miliardów stopni Celsjusza wywołuje reakcję łańcuchową , która przemienia plazmę w jeden z najtrwalszych pierwiastków
W oceanach znajduje się około 6 milionów ton złota - ale w tak małym stężeniu, że wydobycie go jest nieopłacalne .Najbardziej wydajne a zarazem najbardziej niebezpieczne kopalnie złota znajdują się w Afryce.Możliwe do wydobycia rezerwy złota szacowane są na około 50 tysięcy ton .To około 1/3 kruszcu , który jest w tej chwili w obiegu. Co więcej , niemal każda sztuka biżuterii składa się ze złota ,które było przetapiane dziesiątki razy . Tak więc nasze ulubione kolczyki , naszyjniki lub bransoletki mogły być niegdyś fragmentem skarbu Azteków. Nic dziwnego że metal ten od niepamiętnych czasów przedstawia najstabilniejszą wartość.Jeszcze sto lat temu banknoty nie były niczym innym,wydrukowana obietnicą tego,że w dowolnej chwili będą mogły być wymienione na wcześniej ustaloną ilość złota czy srebra.Obowiązywał wtedy tak zwany parytet złota : banki mogły drukować tylko taka ilość pieniędzy ,jaka miała pokrycie w ich rezerwach. Był to automatyczny hamulec długów dla rządów,również amerykańskiego , aż do momentu gdy w 1971 roku Stany Zjednoczone zniosły wspomniany system za sprawą Prezydenta Richarda Nixona.
wszechświata: złoto. Innymi słowy żeby mógł powstać choć jeden gram złota z którego wykonane są nasze łańcuszki czy obrączki, musiały najpierw zderzyć się dwie gwiazdy neutronowe.Później ten szlachetny metal miliony lat świetlnych podróżował po bezkresnym wszechświecie , aby ostatecznie dotrzeć do tworzącej się jeszcze wtedy Ziemi. Na naszej planecie można go znaleźć w ziemi lub w wodzie.